Archiv rubriky: Události

Dožínky v Chrástu

Před lety byly dožínky na faře v Chrástu naše první akce, kde jsme vařili kávu Tenkrát jsme kávu mleli ručně a vařili v fresh pressu. neustále jsme pobíhali mezi kavárnou a kuchyňkou a myli jednu konvičku za druhou. Od té doby jsme přešli na klasické esspresso připravované v pákovém kávovaru. Začali jsme vařit v stroji italské firmy Rancilio. Její domácí kávovar Silvia jsme si nechali doplnit o tkzv PID regulaci (elektronické hlídání a nastavování teplot, časů …). Na letošní dožínky jsme však provedli update stroje a přijeli jsme s zbrusu novým, již téměř profesionálním, Rocet Esspressem.

Tento opět italský (jak jinak) kávovar má dva bojlery, které nám umožňují šlehat mléko společně s vařením esspressa. Postoupili jsme tudíž s úrovní černého nápoje opět o stupínek výše, ale zároveň jsme si uvědomili, že i ten původní frensch press dokázal udělat nádhernou vůni a náladu. Káva je totiž o setkávání a slovech vyslovených nad kouřícím hrnkem.

Facebooktwittermail

Ve Stupně bylo opět velice příjemně

Po roce jsme dostali příležitost zajistit naší kávou charitativně sportovní MTB závod ve Stupně. Jak lehce se pracuje v kavárně, když výtěžek jde na dobrou věc, tentokrát na pomoc malé Emmičce (http://www.emmahajkova.eu), která trpí spinální muskulární atrofií II stupně. Emmička byla druhý den od rána účastníkem akce, a kdo ji chvíli pozoroval, musel ji jednoznačně pasovat na nejaktivnějšího a nejveselejšího diváka. Její energie snad všechny přiměla zapřemýšlet. Nakonec se i s naším příspěvkem podařilo vybrat úctyhodných 89 tisíc korun, které ji předal ambasador této akce Ondra Cink.

Akce byla dvoudenní, první den jen takové zahřátí kávovaru, ale druhý den se naše Rancillio (kávovar) nezastavilo. Byla to však jeho derniéra. Rancillio Silvia sice umí dělat výborné esspresso, avšak má jen jeden bojler a pokud si zákazník přeje cappuccino, musíme nejdříve počkat, až se natopí na 140 stupňů, našlehat mléko a poté hned zchladit páru na 100%, aby následná káva nebyla přepálená. A tento postup není příliš efektivní. Takže příště se můžete těšit na Rocket Espresso…

Facebooktwittermail

Český pohár v dráhové cyklistice a herajtovna.cz

Protože milujeme nepatrné rituály, jejichž význam bychom rozhodně neměli podceňovat, opět jsme přijali pozvání do unikátní pražské cyklistické arény (motolská bublina) zabezpečit dostatek kávy pro rodiče závodníků, kteří se zúčastnili Českého poháru mládeže. Dráha je mj. zajímavá svou minimální délkou 150 m. Kavárnu jsme umístili uvnitř dráhy, a tím jsme si zajistili unikátní podívanou. Kdo přišel, neúnavně trénoval krční obratle, aby mu neuniklo, jak kolem krouží mladí cyklisté. No a my věříme, že se nám povedlo přinést do tohoto kolotoče trochu pohody nad šálkem poctivé kávy. Poprvé jsme zde vyzkoušeli konvičku na šlehání mléka, a můžeme upřímně říct, že není ideálním nástrojem, ale nám výrazně pomohla. Odpadlo chlazení bojleru v kávovaru po každém pěnění mléka na cappuccino. Tím jsme ušetřili čas a snížili množství spotřebované vody (včetně té odpadní), a hlavně jsme měli víc času na přípravu espressa. Další změnou byl přechod na kelímky rozložitelné v kompostu. Na změnu totiž není nikdy pozdě… A právě tahle poslední věta nás přivedla k zamyšlení. Kdy je vlastně pozdě? Kolik let je pozdě? A kolik let není pozdě? A je vůbec nějaký věk, kdy už je pozdě? 

Facebooktwittermail

Chrástecké dožínky 2018

Café Herajtovna vyráží většinou na místa, kde se jí již někdy líbilo. A tradiční dožínky v Chrástu jsou již neodmyslitelně znamením konec léta a začínajícího podzimu. Předpověď počasí slibovala déšť a velmi silný vítr, ale skutečnost byla mnohem příznivější. První kávu jsme sice vařili za drobného deště, ale balili jsme při sluníčku. V nabídce bylo opět espresso, espresso lungo a cappuccino. Poměr těchto druhů espressa byl tentokrát vzácně vyrovnaný (možná přeci jenom cappuccína bylo mírně více).

Facebooktwittermail

Herajtovna.cz má dobrý pocit (-:, že mohla pomoct.

Ve známé lokalitě sportovního areálu TJ Sokol Stupno se každoročně konají bajkové cyklistické závody AuthorTeam, na které se pravidelně sjíždí mj. místní odchovanci, kteří se již rozlétli do cyklistického světa, ale zlákala je představa rozdat si to s českou špičkou v MTB. Tentokrát byl hlavním lákadlem profesionální cyklista Ondra Cink, účastník loňské Tour de Farance, který se letos vrátil ke své původní disciplíně – horským kolům. Akce však měla ještě jeden cíl – pokusit se vybrat cca 20tisíc Kč na speciální tříkolku pro 6tiletého Davídka. Jeho příběh si můžete přečíst zde. A protože nás organizátoři oslovili, tak i my jsme mohli přispět na Davídka z prodeje kávy.  No a kdybychom si měli vybavit svoje nejmilejší letní zážitky, taktové ty při kterých srdce radostí poskočí, tak by to kupodivu nebyla ani tak dovolená u moře, ale právě tenhle, pro nás poměrně zmáhající kafetoč (-:
Do Stupna jsme dorazili již v sobotu na první menší závody (krajský přebor štafet). Byl to dobrý tah, jelikož jsme se tím trochu naladili a upravili procesy naší kavárny. Tušili jsme, že v neděli bude velký frmol a nesmíme podcenit přípravu. A bylo to tak. Náš tříčlenný tým doplněný o „domácí“ kávovar Rancillio Silvia a mlýnek stejné firmy, prošel obrovskou zatěžkávací zkouškou – a opět uspěl. Vůbec jsme netušili, že se nám podaří vypresovat tolik kávy a mohli tak přispět do společného výtěžku pro Davídka. Nakonec všechny aktivity organizátorů (tombola, prodej sladkých i slaných domácích pochutin, aukce drezů závodníků (Cink, Kreuziger) a cyklistického vybavení, zřeknutí se ceny pro vítěze Ondry Cinka a také výtěžek z naší kávy) daly dohromady 55 tisíc. Závěru dne byl přítomen i Davídek a jeho úsměv vytvořil neskutečný zážitek.

Facebooktwittermail

Kavárna na otevření nového altánku a kříže od Davida Vávry

Naše kavárna nevyráží na výlety příliš často, ale ráda se vrací mezi milé lidi. Tentokrát cca po 2 letech opět zavítala na zahradu fary v Chrástu u příležitosti místního posvícení, které bylo spojené se slavnostním „otevřením“ nového altánu a kříže. Obě díla navrhl a kříž i sám pomáhal vyrobit pan David Vávra. Tento architekt se zúčastnil slavnosti v Chrástu osobně a hlavně – vychutnal si dvě naše espressa.

V první hodině programu jsme nechtěli rušit (kávovar pro svou činnost trochu prská a syčí při šlehání mléka), a tak se ještě před doprovodným programem objevil dosud neznámý úkaz – dlouhá fronta žadatelů o kávu. To velice prověřilo naše „výčepní“ dovednosti a schopnosti kávovaru Silvia nevyjímaje. Obstáli jsme! Pouze se zde jasně projevil rozdíl mezi profi mašinou a naším domácím mazlíčkem. Velice jsme postrádali oddělený bojler pro šlehání mléka a automatický odvod zbytkové vody do odpadu. Náš kávovar má pouze jeden bojler, tudíž při přípravě kapučína musíme nahřát páru na 140 stupňů, našlehat a okamžitě schladit na 100 stupňů, abychom mohli udělat presso. A protože kapučín bylo docela dost, byla jejich příprava časově náročná. Na druhou stranu čekající byli bez výjimky samí příjemní lidé, se kterými jsme měli příležitost prohodit pár slov.

 Facebooktwittermail

U cyklistů vítězí espresso

Po roce jsme (SK Petřín Plzeň) opět pořádali pro cyklistickou mládež Český pohár na kryté dráze v Motole. Po loňské premiéře Herajtovny, kdy jsme vařili převážně frensch press a kávu mleli na ručním mlýnku, jsme letos přidali espresso a kapučíno ze „stroje“ Rancilio Silvia. Dříve jsme měli velké běhání se zbytky logru v konvičkách k nejbližší tekoucí vodě, což bylo mimo ovál po schodech dolů, nahoru… prostě hrůza. Od espressovače jsme si slibovali, že to to eliminuje. A stalo se. Většina cyklistů si přála espresso či kapučíno. Frensch pressů bylo minimum a tudíž také minimum běhání. Proto jsme druhý den vařili již pouze na Silvii. Bohužel našli se i tací, kteří vyžadovali klasického turka bez logru, ty jsme museli zklamat (…ale kdo ví?). O to víc jsme se mohli zaměřit na kvalitu espressa. Věříme v espresso a tak nás velice potěšily pozitivní reakce zákazníků a jejich doprovodu.

 Facebooktwittermail

Silvia s 500kou na prvním výletě

U příležitosti letošních dožínek v Chrástu jsme vzali s sebou na „výlet“ náš nový presovač Rancilio Silvia a k přípravě kávy lehce upraveného fiátka pětistovku. A docela jim to spolu slušelo. Společnost jim dělala klasická sestava kavárenského stolku postaveného na historickém kole Mercedes. Zde jsme připravovali jako vždy frenchpress a ve Fiátku nově esspresso. Zajímalo nás, o co bude větší zájem a o prsa zvítězila italská klasika (esspresso) před „českým „turkem avšak bez logru (frenchpress). Krom kávy jsme nabízeli ještě domácí čokoládu. U ní jsme však podcenili zájem a po půl hodině nebylo co nabízet (vyprodáno).

 

 

Zde je ještě pár fotek z přípravy na akci:

Facebooktwittermail

Café Herajtovna ve svém živlu – mezi cyklisty

Můj mateřský team SK Petřín Plzeň pořádal koncem listopadu závod Českého poháru na dráze v pražském Motole. 15110980_10153951451021302_3396159064139117970_oTo byla ideální příležitost vyrazit s naším veteránem (kolem sloužícím jako logo kavárny) mezi cyklisty – tentokrát dráhové. V hale však hrozilo, že budeme mít problém se zázemím, jelikož na náš způsob přípravy kávy – vše ručně bez automatů – je třeba neustále oplachovat a čistit konvičky na frensch press. Tento problém se však podařilo eliminovat díky rychlým nohám (neustále jeden z nás kmital mezi kavárnou a vzdálenou umývárnou).
15094358_10153951450001302_2430448171717949333_nJediné, z čeho jsme museli ustoupit, byly hrnečky. Porcelán nahradil papír. Prvně jsme si vyzkoušeli, jaké je to nestíhat při přípravě. Sice nás někteří odrazovali, že automat by byl praktičtější, ale nakonec jsme obdrželi několik pochval za dobrou kávu, které nás utvrdily, že toto je správná cesta.

Potěšilo nás, že kávu (opakovaně) si dala i Jarmila Machačová, která minulý týden obsadila 3 místo v bodovačce na světovém poháru. Taktéž Milan Kadlec (mimo jiné účastník Giro d‘ Italia) se dvakrát zastavil.15109556_10153951447971302_3548220919906693805_n

Největší radost nám však udělal trenér SCM Plzeň Venca Novák, který kafe nejenom ochutnal, ale nám i pomáhal s mletím za velkého mediálního zájmu okolních trenérů. Děkujeme 🙂_b203229

 Facebooktwittermail

Café Herajtovna opět na dožínkách v Chrástu

_9253191

 

Po roce (25.9.2016) jsme opět rozbalili naši pojízdnou výrobnu kávy na chrástecké faře u příležitosti dožínek.

Sice na začátku to vypadalo na menší účast, ale postupem času lidé chodili a chodili…

_9253186Pro výrobu jsme požívali pouze french press. Sice jsme s sebou měli opět i moka konvičku, ale na presso opět nedošlo. Příště by jsme rádi rozšířili naši nabídku i o tento velice silný nápoj._9253185

 

Na dožínkách jsme měli společný stánek s prodejem domácích balzámů na rty, které vyráběla i prodávala naše Sára. S tímto artiklem měla veliký úspěch (vše vyprodáno).

_9253192Facebooktwittermail