Rozšiřujeme sortiment o espresso, cappuccino, latte….

Již nějakou dobu pokukujeme po možnosti uvařit pravé espresso s dokonalou pěnou. Moka konvička umí udělat velice dobrou kávu, ale créma (pěna) je minimální. A tak jsme začali hledat ten pravý stroj. Od prvotních úvah o nějakém obrovském všeumějícím automatu jsme se postupně dostali až k jednoznačné volbě – kvalitní pákový přístroj a solo mlýnek. Jelikož káva je naše zábava a ne obživa, zamítli jsme vody profesionálních kávovarů a v takto zúžené volbě až zas tak velký výběr není. Ve finále zvítězil kávovar italské firmy Rancilio Silvia doplněný o PID regulaci od firmy bunacafe.cz. Mlýnek máme také od Rancilie. Zpočátku nás překvapilo, že do standardních kávovarů někteří prodejci doplňují elektronickou regulaci (PID) vlastní výroby, ale i ve světě je toto běžný postup a tak jsme se přestali divit. Tato regulace umožňuje detailně měnit parametry extrakce kávy a mít celý proces pod kontrolou. Nijak to však nezjednodušuje přípravu kávy, stále je to o zkušenostech.

Hned po týdnu testování doma, kdy jsme se se Silvií seznamovali a jakš takš sladili hlavní parametry (jemnost mletí, množství kávy do páky, síla stlačení a doba extrakce), jsme zkusili první veřejné vaření. Na faře v Chrástu se konala Noc kostelů. Vše probíhalo v poklidu, takže pro prvotní test to byla vynikající zkušenost. Zjistili jsme totiž jednu důležitou věc – jelikož se jedná o „domácí“ kávovar s jedním bojlerem společným pro kávu i pro „pěnič“ mléka, je třeba při přípravě kapučína či latté chvilku čekat na změny teplot (káva vyžaduje cca 100 C a pára musí mít 140 C).
Také již rozumíme některým kávovým pojmům.
  • extrakce – vlastní proces „vaření“ espressa trvající cca 20-25 vteřin
  • páka, portafiler – páka do které barista pěchuje namletou kávu
  • temper – pěchovátko pro napěchování kávy v páce
  • PID – elektronická regulace umožňující mimo jiné snímat a regulovat teploty na několika místech kávovaru
Jelikož na internetu je možné získat spoustu (až moc) informací, jak na prvé espresso a některé články mohou vést k protichůdným doporučením, čerpali jsme raději první zkušenosti z knihy Petry Veselé „Kniha o kávě“, kterou doporučuji každému, kdo se chce o kávě něco zajímavého dozvědět.
Facebooktwittermail

Napsat komentář